👈 فروشگاه فایل 👉

ترانزیستور چیست و چگونه کار می کند؟

ارتباط با ما

... دانلود ...

ترانزیستور چیست و چگونه کار می کند؟

عنوان مقاله: آشنایی با ترانزیستور

قالب فایل: WORD

فهرست مطالب:

● معرفی ترانزیستور

● ترانزیستور چگونه کار می کند

● انواع ترانزیستور

* بخشی از ابتدای مقاله:

معرفی ترانزیستور:

علم الکترونیک با اختراع ترانزیستور وارد فاز جدیدی از تحقیق و اختراع شد .هر روز اخباری را مبنی بر اختراعات جدید در زمینه الکترونیک می شنویم که مطمئنا در کالبد شکافی این اختراعات به نقش پر اهمیت ترانزیستور پی خواهیم برد. ترانزیستور یک قطعه سه پایه است که ساختار فیزیکی آن بر اساس عملکرد نیمه هادی ها می باشد.ترانزیستور را از دو نوع نیمه هادی با نام سلسیوم و ژرمانیوم می سازند.عموما در یک تقسیم بندی ترانزیستور ها را به دو دسته ترانزیستور های BJT و FET تقسیم می کنند . ترانزیستور های BJT با نام ترانزیستور های پیوند دو قطبی و ترانزیستور های FET با نام ترانزیستور های اثر میدان شناخته شده­اند.FETها دارای سرعت سوئیچینگ کمتر از BJT هستند .

معمولا ترانزیستور را با دو دیود مدل سازی می کنند از این مدل برای تشخیص سالم بودن ترانزیستور استفاده می کنند.عملکرد ترانزیستور هابه عنوان یک طبقه در مدار بستگی به نظر طراح دارد اما در صورتی که ترانزیستور را یک جعبه سیاه در نظر بگیریم که دارای دو ورودی و دو خروجی است با توجه به اینکه ترانزیستور دارای سه پایه است باید یکی از پایه ها را به عنوان پایه مشترک بین ورودی و خروجی در نظر بگیریم. این پایه مشترک اساس آرایش های مختلف ترانزیستور است .یکی از پایه های ترانزیستور با نام Base و پایه دیگر با نام امیتر (تزریق کننده) و پایه آخر با نام کالکتور (جمع کننده) شناخته شده است . بسته به اینکه کدامیک از پایه های مذکور به عنوان پایه مشترک در نظر گرفته شود آرایش های بیس مشترک Common Base، Common Collector و Common Emitter ممکن خواهد بود.

👇محصولات تصادفی👇

آموزش نرم افزار شبیه سازی دینامیک مولکولی لمپس به زبان فارسی کاراموزی گزارش مالی نرم افزار اندروید علم ثروتمند شدن نقشه مدل رقومی ارتفاعی (DEM) شهرستان کاشمر (واقع در استان خراسان رضوی) شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان ماکو (واقع در استان آذربایجان غربی)